VİLLA/APART KİRALAMA ŞARTLARI VE SÖZLEŞMESİ İÇİN TIKLAYIN

TEKNE/YAT KİRALAMA ŞARTLARI VE SÖZLEŞMESİ İÇİN TIKLAYIN

TUR/PAKET TUR ŞARTLARI VE SÖZLEŞMESİ İÇİN TIKLAYIN


VİLLA/APART KİRALAMA ŞARTLARI VE SÖZLEŞMESİ

TARAFLAR VE AMAÇ 

Bu sözleşme ; “VİLLAYI/APARTI” kiralayan (bundan böyle “MÜŞTERİ” olarak anılacaktır) ile “VİLLAYI/APARTI” kiraya veren (bundan böyle “TATİLİMDEN” olarak anılacaktır) arasında başlangıç ve bitiş tarihleri önceden belirli bir süre için “VİLLAYI/APARTI” kiralanması amacı ile yapılmıştır. “www.tatilimden.com” internet sayfasında ilan edilen “Villalarımızdan/Apartlarımızdan” herhangi birine internet sayfamız üzerinden veya telefon yolu ile veya elektronik posta yolu ile rezervasyon yaptıran müşteri ve beraberindekiler aşağıdaki şartları peşinen kabul etmiş sayılırlar. Aşağıdaki şartların herhangi birine aykırı davranış, “TATİLİMDEN” i, rezervasyonu tek taraflı olarak iptal etme, müşterinin Villayı/Apartı terk etmesini isteme, alınan kapora, depozito kira bedelini iade etmeme ve ödenmemiş olan kira bedellerinin tamamını talep etme hakkını verir. 

 

REZERVASYON VE ÖDEME 

Villalarımıza/Apartlarımıza internet sayfamızda bulunan rezervasyon formu veya SMS veya telefon yolu veya elektronik posta yolu ile ön rezervasyon yapılabilmektedir. TATİLİMDEN, kiralamak istediğiniz Villa/Apart için kiralayacağınız tarihlerinizi belirttikten sonra, sizden gerekli ulaşım ve fatura bilgilerinizi alarak ön kiralama işlemini yapar. TATİLİMDEN, ön kiralama yapıldıktan sonra villa/apart için toplam ödenecek ücretin %20’sini kapora ödemesi olarak almaktadır. Kapora, ön kiralama yapıldıktan sonra 1 (bir) iş günü içerisinde ödendiği taktirde villa/apart adınıza rezerve edilir. Ödemeniz gereken kapora tutarı ve banka hesap numaralarımız, ayrıca elektronik posta yolu ile veya SMS yolu ile veya telefon yolu ile tarafınıza bildirilecektir. Kapora 1 (bir) iş günü içinde Havale, EFT ve yine site üzerinden Kredi Kartı ile ödeme yapılmalıdır. Kaporanın teslim alındığından en geç 1 iş günü içerisinde tarafınıza yazılı olarak Villanın/Apartın kiralama onayı gönderilecektir. Bu onay belgesinin içerisinde toplam ücret, alınan kapora ve hangi tarihlerde Villa/Apart’ın adınıza kira edildiği ve yatırmış olduğunuz kaporanın günü saati bildirilmektedir. Kaporanın yatırılmaması durumunda TATİLİMDEN, müşteriye bilgi vermeden ön rezervasyonu iptal etme ve villaya/aparta başka rezervasyon alma hakkını kullanabilecektir. Villanın/Apartın geriye kalan ücretini sözleşme yapıldıktan ve Villanın/Apartın kontrolleri yapılıp, Villa/Apart tesliminde peşin olarak (nakit) alınır. Yine TATİLİMDEN, müşteriye kiralananı eşyalı olarak teslim edilmesi sebebiyle eşyaların kırık, dökük, hasar, kayıp, zayi vs. olmasına karşın 500 TL/1000 TL hasar depozitosu almakta olup bu depozito Villa/Apart tesliminde peşin olarak (nakit) alınır. Hasar depozitosu müşterinin çıkışında demirbaşların sayımından sonra eksik olmaması durumunda müşteriye iade edilecektir. Yukarıdaki sebeplerle oluşabilecek mağduriyetlerin önlenebilmesi için bu miktarların villaya/aparta giriş günü nakit olarak yanınızda hazır edilmesi önemle hatırlatılır. 

 

VİLLAYA/APARTA GİRİŞ ve ÇIKIŞ 

Rezervasyon başlangıç günü villaya/aparta giriş saati, en erken 15.00’dir, en geç 20.00’dır. Müşteri; belirtilen saatler dışında villaya/aparta giriş yapamaz, belirtilen en geç giriş saatinden sonra gelmesi durumunda villaya/aparta bir gün sonra sabah TATİLİMDEN ’in mesai başlangıcında (09.00) giriş yapabilir. Müşterinin; belirtilen saatten önce veya belirtilen saatten sonra gelmesi durumunda villaya/aparta giriş yapamamasından kaynaklanan sorunlardan, gece konaklamasından, konaklama yeri bulamamasından vs. problemlerden TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu tutulamaz. Müşterinin geceyi geçireceği yeri kendi bulması ve konaklama ücretini kendi ödemesi gerekmektedir. TATİLİMDEN bu gibi durumlardan sorumlu tutulamaz. Rezervasyon sonunda villadan/aparttan ayrılış saati tüm bölgelerimiz için, en geç sabah saat 10:00’dur. Sabah saat 10.00’da müşterinin villayı/apartı hiç boşaltmamasından veya geç boşaltmasından kaynaklanan problemlerden, zararlardan, mağduriyetten vs. tüm olumsuzluklardan müşteri birebir sorumludur ve bu olumsuzluklardan ortaya çıkabilecek TATİLİMDEN’in her türlü maddi zararlarını karşılayacaktır. Seyahat planlarının her iki tarafında mağdur olmaması için bu saatlere göre yapılmasını önemle hatırlatırız. Erken çıkış yapılmak istenmesi durumunda TATİLİMDEN’e 24 saat önceden bilgi verilmesi gerekmektedir. Yoğunluk nedeni ile villa/apart kontrolü yapılamadan müşterinin villadan/aparttan çıkış yapması durumunda hasar depozitosu müşterinin bildireceği bir banka hesabına gönderilecektir, gönderim masrafları hasar depozitosunun içinden ödenecektir. Müşterinin kendi isteği ile villayı/apartı erken terk etmesi durumunda müşteriye konaklama ücreti için herhangi bir para iadesi yapılmayacaktır. 

 

VİLLA/APART KAPASİTESİ 

İnternet sayfamızdaki ilanlardan seçtiğiniz Villalarımıza/Apartlarımıza ilan sayfasında belirtilen kapasitenin üzerinde ya da rezervasyon yapılırken belirtilen kişi sayısının üzerinde misafir kesinlikle kabul edilmemektedir (Çocuklar ve bebekler de dahildir). Rezervasyon kesinleştikten sonra müşteri tarafından kişi sayısında bir değişiklik yapılmak istenirse, TATİLİMDEN’e yazılı olarak başvurulacak ve villanın/apartın kapasite durumuna göre TATİLİMDEN’in uygun gördüğü takdirde bu değişiklik onaylanabilecektir. TATİLİMDEN, müşteriden ilave ücret talep edebilecektir. Villaya/Aparta giriş yapıldıktan sonra rezervasyon listesinde belirtilen misafirlerin dışında villaya/aparta misafir kesinlikle kabul edilmemektedir. Aksinin tespit edildiği durumlarda TATİLİMDEN, misafirlerin villayı/apartı terk etmesini isteme, rezervasyonu tamamen iptal etme veya kiralama döneminin sona ermesini beklemeden villanın/apartın tamamen boşaltılmasını talep etme, ücretin tamamını ve ekstra ücret talep etme hakkına sahiptir. Villanın/apartın kiralanması aşamasında müşterinin beyanı doğrultusunda işlem yapılmakta olup müşteri vermiş olduğu bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğunu, bu hususta doğacak tüm sorumlulukları kabul eder. 

 

VİLLA/APART TEMİZLİĞİ ve BAKIMI ile EKSTRA GİDERLER 

Günlük, haftalık, aylık villa/apart kiralama fiyatlarına giriş temizliği dahildir. 2 (iki) Hafta ve üzeri konaklamalarda haftalık temizlik ve havlu/çarşaf vs. değişimi fiyatlara dahildir. Bunun dışında talep edilecek her türlü temizlik ve havlu/çarşaf vs. değişimi ücrete tabidir. Her sabah erken saatlerde havuz ve bahçe bakımı yapılmakta olup kiralama süresince villadan herhangi bir teknik sorun yaşanırsa ev sahibi tarafından giderilecektir, TATİLİMDEN bundan sorumlu değildir, sadece sorunun giderilmesine yardımcı olur. Tüm villaların/apartların havuz, bahçe ve diğer demirbaşlarının periyodik bakımlarının yapılabilmesi için görevli personelin villanın/apartın bahçesine ya da içine girmesi gerekmektedir. Bu hizmetlerin aksamadan yürütülebilmesi için müşteri, görevli personelin gerektiği durumlarda villaya/aparta girmesine müsaade etmelidir. Aksi, internet sitemizdeki villa/apart detay sayfasında belirtilmediği sürece elektrik, su, tüp gaz, havuz aydınlatması, internet bağlantısı ve klima kullanımı fiyatlara dahildir. Havuz aydınlatması, klima ve internet her villamızda/apartımızda standart olarak mevcut olmayabilir, bu nedenle kiraladığınız villanın/apartın özelliklerini villa/apart açıklama sayfamızdan dikkatlice okumanız tavsiye edilmektedir. 

 

EVCİL HAYVAN ve SİGARA 

Aksi belirtilmedikçe villalarımıza/apartlarımıza evcil hayvan kesinlikle kabul edilmemektedir.
Villalarımızın/Apartlarımızın tamamının kapalı alanlarında sigara içilememektedir. 

 

FİYATLAR 

İnternet sayfamızda belirtilen villa/apart kiralama bedelleri günlük, haftalık, aylıktır. Kapora, banka hesaplarımıza havale yolu ile, EFT yolu ile, Kredi Kartı ödeme sistemi ile yapılabilmektedir. 

 

REZERVASYON, ÖDEME, İPTAL VE İADE KOŞULLARI 

Müşteri, seyahat başlamadan önce seyahatlerini iptal edebilir. Müşterinin iptal bildirisini TATİLİMDEN’e yazılı olarak yapılması zorunlu olup yazılı yapılmayan bildirimler kabul edilemez. Telefon yolu ile konuşarak yapılan rezervasyon iptallerinin geçerliliği kesinlikle yoktur. Rezervasyon iptalleri, TATİLİMDEN’in eline, yazı ulaştığı andan itibaren geçerlidir.
İptal durumlarında TATİLİMDEN, seyahatle ilgili olarak aldığı önlemlerin ve masrafların karşılanması için seyahat anlaşmasında belirtilen hizmetlerin toplam bedelleri üzerinden müşteriden belirli oranda yüzdelerini alacaktır. Bu miktarlar aşağıdaki şekilde tespit edilmiştir.


İPTAL KOŞULLARI

Ön Ödeme (Kapora) Alınmışsa;
a) Villaya/Aparta giriş tarihinize 61 gün ve daha fazla kalana kadar yapılan iptallerde kaporanın %60’ı iade edilecektir.

b) Villaya/Aparta giriş tarihinize 60-51 gün arası kalana kadar yapılan iptallerde kaporanın %40’ı iade edilecektir.

c) Villaya/Aparta giriş tarihinize 50-46 ve arası kalana kadar yapılan iptallerde kaporanın %10’u iade edilecektir.

d) Villaya/Aparta giriş tarihinize 45 gün ve daha az kalana kadar yapılan iptallerde depozito iade edilmeyecektir.

e) Villaya/Aparta giriş tarihinize 30 gün ve daha az kalana kadar yapılan iptallerde müşteri villanın/apartın toplam bedelini ödemek zorundadır.

Herhangi bir nedenle, villa/apart rezervasyonunun TATİLİMDEN tarafından iptal edilmesi durumunda, bu durum en kısa zamanda müşteriye bildirilecektir. Eğer portföyümüzde aynı tarihlerde müsait, eşdeğer bir villa/apart varsa müşteriye önerilecektir. Müşterinin onaylamaması ve "mücbir sebepler" maddesine girmeyen durumlarda, alınan para müşteriye iade edilecektir.

 

HASAR DEPOZİTOSU 

Her villanın/apartın özelliğine göre farklı miktarda bir hasar depozitosu müşteriden tahsil edilecektir. Bu depozito miktarı rezervasyon işlemi esnasında müşteriye gönderilen konfirmasyon belgesinde yazılı olarak yer alacaktır. Hasar depozitosu müşteriden, villaya/aparta giriş günü nakit olarak tahsil edilecek ve müşteri villadan/aparttan ayrılmadan önce yapılacak kontrolde, sağlam olarak teslim edilen villa/apart ile villanın/apartın demirbaşlarında bir hasar, eksik vs. yok ise nakit olarak iade edilecektir. Müşterinin sözleşmede belirtilenden erken bir saatte villadan/aparttan ayrılmak istemesi veya yoğunluk nedeni ile villa/apart çıkış kontrolünün yapılamaması durumunda, depozito müşteriden alınacak bir hesap numarasına gönderilecektir. Villada/Apartta oluşan hasar, alınan depozitoyu aşan miktarda ise müşteriden bu hasarı ödemesi istenecek, aksi durumlarda yasal yollara başvurulacaktır. 

 

YÜZME HAVUZLARI 

Villalarımızın/apartlarımızın Yüzme Havuzu ısıları; hava durumuna ve mevsimsel sıcaklığa göre değişkenlik gösterir, villayı/apartı kiralayan müşteri, havuzun soğuk olmasından dolayı havuza girememesinden ve bu yüzden havuzu kullanamamasından TATİLİMDEN’i kesinlikle sorumlu tutamaz.

 

SORUMLULUKLARIMIZ VE GARANTİ 

TATİLİMDEN; villanın/apartın belirlenen tarih ve saatte, temiz ve kullanıma hazır olarak müşteriye teslim edilmesinden sorumludur. Villaya/Aparta girişte, eğer bozuk, çalışmayan herhangi bir eşya ya da aksaklık varsa müşteri tarafından TATİLİMDEN ‘e derhal bildirilmeli ve bu aksaklıkların giderilmesi talep edilmelidir. TATİLİMDEN bu talebi villa/apart sahibine ya da ilgili şirkete bildirecek ve en geç 48 saat içinde bu aksaklığın giderilmesini sağlayacaktır. TATİLİMDEN aksaklığın giderilmesinden sorumlu değildir, aksaklığın giderilmesine yardımcı olur. TATİLİMDEN, zamanında bildirilmeyen aksaklıklardan sorumlu tutulamaz. TATİLİMDEN, villa/apart sahibi ile müşteri arasında aracı durumundadır ve bu nedenle villada/apartta oluşabilecek aksaklıkların giderilmesinden villa/apart sahibi sorumludur. Bunun dışında ortaya çıkabilecek ve müşterilerin kendi sorumluluklarında olan hiçbir kaza, hastalık, yaralanma, havuzda boğulma, ölüm, hırsızlık vb. ve villada/apartta olabilecek yangın, hırsızlık vb. olaylardan ve kazalardan TATİLİMDEN sorumlu tutulamaz. Bunun dışında, müşterinin villaya/aparta ulaşmasında, geri dönüşlerinde, tatil sırasında üçüncü şahıslardan/firmalardan alacakları gezi, alışveriş, yiyecek, içecek, eğlence, ulaşım, seyahat, rehberlik hizmetleri vb. gibi herhangi bir servisten doğacak sorunlardan TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu olmayacaktır. Müşteri, villadan/aparttan ayrıldıktan sonra, villada/apartta kaldığı süre içerisinde TATİLİMDEN ‘e bildirmediği bir aksaklık ya da arıza nedeni ile alamadığı bir hizmet için herhangi bir hak ya da geri ödeme talep edemez. 

 

FATURA - VERGİ 

TATİLİMDEN web sayfasında yayımlanan hiç bir villa, ya da hiç bir apart TATİLİMDEN’e ait değildir. Her villanın/apartın sahipleri farklı farklı kişilerdir, şahıslardır, kurumlardır veya şirketlerdir. TATİLİMDEN, kişilerin, şahısların, kurumların, şirketlerin, villalarını/apartlarını müşteriye kiralamak için aracıdır (komisyoncudur), bu nedenle TATİLİMDEN, sadece aracılık (komisyonculuk) faturası keser. Yani müşterinin ödediği ücretin içerisinden, belirli bir aracılık (komisyonculuk) kârı kazanır ve bu kâra fatura keser. Diğer geri kalan kâr villa/apart sahibinin kârı olduğundan dolayı, geri kalanına fatura kesmez. Villa/apart sahibi, yıl sonunda devlete, kira geliri beyannamesi adı altında vergisini öder. TATİLİMDEN, sadece kendi kazandığı kâra karşılık fatura kesmekle yükümlüdür, üçüncü şahısların, kurumların, kişilerin, şirketlerin kazandığı kâr için fatura kesmez, bundan kesinlikle sorumlu değildir, sorumlu tutulamaz. 

 

MÜŞTERİLERİN SORUMLULUKLARI 

Müşteriler villayı/apartı, havuzu, bahçe mobilyalarını, villada/apartta kendilerine çalışır ve sağlam durumda teslim edilen tüm elektrikli ve elektronik eşyalar ile diğer mobilyaları temiz kullanmakla yükümlüdür. Müşteriler kendilerine temiz teslim edilen tüm mutfak eşyalarını aynı şekilde temiz bırakmak zorundadır. Villada/Apartta çıkış günü tüm çöpler atılmış ve bulaşıklar yıkanmış şekilde villa/apart teslim edilmelidir. Aksi durumlarda ve villanın/apartın makul ölçülerin üzerinde kirli bırakıldığı durumlarda TATİLİMDEN bir temizlik ücreti tutarı hasar depozitosundan tahsil edecektir. 

Villada/Apartta oluşan herhangi bir hasar durumunda, müşteriler TATİLİMDEN’i haberdar etmekle yükümlüdür. Müşterilerin konakladıkları süre içinde villaya/aparta verecekleri her türlü hasar ve kaybettikleri her türlü eşyanın bedeli eğer hasar depozitosu alınmışsa bu depozitodan düşülecek, hasar depozitosunu aşan hasar durumlarında ise müşteriden nakit olarak ödemesi talep edilecektir. 

Ayrıca müşteri ve beraberindekiler toplumsal ve ahlaki kurallara uymaya, çevreyi rahatsız edecek şekilde gürültü yapmamaya, yüksek sesle müzik dinlememeye, ülkemiz kanunlarınca yasaklanan ve suç teşkil eden davranışlarda bulunmamaya özen göstermelidirler. Bu gibi nedenlerle müşteri ve beraberindekiler hakkında TATİLİMDEN ‘e bir şikayet ulaşması durumunda TATİLİMDEN müşteriden rezervasyon süresi dolmadan villayı/apartı boşaltmasını isteme hakkına sahiptir. 

Web sayfasında belirtilen ve muhafazakar (havuzu dışarıdan görünmeyen villalar) olarak tanımlanan villalarda konaklama yapacak olan müşterilerimizin, yüzde yüz, görünmemezlik garantisini TATİLİMDEN vermez. Görünmemezlik konusunda, müşteriler kendi mahremiyetlerini kendileri sağlamak durumundadır. Bu gibi problemlerde TATİLİMDEN sorumluluk kabul etmez. TATİLİMDEN, bu gibi problemlerden kesinlikle sorumlu tutulamaz. 

 

MÜCBİR SEBEPLER 

Mücbir sebepler kapsamına giren durumlarda TATİLİMDEN hiçbir yasal sorumluluk altına girmeden bu sözleşmeyi tek taraflı olarak fesh edebilir. Bölgedeki ya da ülkedeki savaş, savaş tehdidi, ayaklanma, grevler, doğal afetler, yangınlar, terörist faaliyetleri, salgın hastalıklar, ulaşımda meydana gelebilecek teknik sorunlar, TATİLİMDEN ‘in engellemesi mümkün olmayan, belediyelerce ya da kamu kurumlarınca yapılan üstyapı ve altyapı çalışmaları, devlet yetkililerinin bölgedeki yasaklamaları ve öngörülmesi mümkün olmayan ve kontrolümüz dışında gelişen tüm olaylar mücbir sebep kapsamında değerlendirilecektir. 

 

ŞİKAYETLER 

Müşteriler villada/apartta kaldıkları süre içerisindeki şikayetlerini hemen TATİLİMDEN’e bildireceklerdir. Şikayet konusu durum, TATİLİMDEN görevlilerince incelenecek ve gereken tedbirler derhal alınacaktır. Konaklama süresinde bildirilmeyen, konaklama bittikten ve villadan/aparttan ayrıldıktan sonra yapılacak şikayetlerden TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu tutulamayacaktır. 

 

GÜVENLİK VE GİZLİLİK POLİTİKASI 

TATİLİMDEN, işbu Gizlilik Politikası ve Kullanım Sözleşmesi'nde tanımlı olan haller haricinde kişisel bilgileri herhangi bir şirkete veya üçüncü kişilere açıklamayacaktır. TATİLİMDEN hiç bir zaman ziyaretçilerin, kayıtlı kullanıcıların ve ortakların kişisel bilgilerini üçüncü şahıslara satmamaktadır. Kişisel bilgiler; adı soyadı, adresi, telefon numarası, e-posta adresi gibi kullanıcıyı tanımlamaya yönelik her türlü bilgiyi ifade etmektedir. TATİLİMDEN, kişisel bilgileri kendi bünyesinde kullanıcı profili belirlemek ve istatistiksel çalışmalar yapmak amacıyla kullanabilecek ve sadece bu çalışmaların yapılması amacıyla üçüncü kişiler ile paylaşabilecektir. TATİLİMDEN, kişisel bilgileri kesinlikle özel ve gizli tutmayı, bunu bir sır saklama yükümlülüğü olarak addetmeyi, gizliliğin sağlanması ve sürdürülmesi, gizli bilginin tamamının veya herhangi bir kısmının kamu alanına girmesini veya yetkisiz kullanımını veya üçüncü bir kişiye ifşasını önlemek için gerekli tedbirleri almayı ve gerekli özeni göstermeyi taahhüt etmektedir. TATİLİMDEN’in gerekli bilgi güvenliği önlemlerini almasına karşın, “www.tatilimden.com” sitesine ve sisteme yapılan saldırılar sonucunda gizli bilgilerin zarar görmesi veya üçüncü kişilerin eline geçmesi durumunda, TATİLİMDEN’in herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır. www.tatilimden.com sitesi dahilinde başka sitelere link verebilir. www.tatilimden.com, link vasıtasıyla erişilen sitelerin gizlilik uygulamaları ve içeriklerine yönelik herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır. www.tatilimden.com, gerektiğinde kullanıcıların IP adreslerini tespit etmekte ve bunu kullanmaktadır. IP adresleri, kullanıcıları genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanılabilir. 

 

DİĞER ÖNEMLİ BİLGİLER 

1) Villaya/Aparta giden yolların bozuk olması, yokuş yukarı olması, stabilize olması, ıslak zemin olması vs. gibi, TATİLİMDEN’in önüne geçemediği durumlarda TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu tutulamaz.

2) Villaya/Aparta ulaşım esnasında oluşabilecek kaza vs. kısacası her türlü olumsuzluktan TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu tutulamaz.

3) Bazı villaların inşaasında kullanılan, farklı malzemeler (sedir ağacı, çam ağacı, bazı plastik ürünler, bahçede veya villanın içinde bulunan her türlü bitki vs.) müşteriyi sağlıksal yönden veya psikolojik yönden rahatsız etmesi durumunda, bu olaydan TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu tutulamaz.

4) Tüm Villalarımızda/Apartlarımız konaklayacak olan müşterilere özel araç lazım olacaktır. Müşterinin villaya/aparta ulaşımı kendi sorumluluğundadır. TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu tutulamaz.

5) Villa veya apart kiralamış olan müşteri, kiralamış olduğu villanın veya apartın coğrafi konumundan dolayı hoşnutsuz kalması durumundan TATİLİMDEN sorumlu tutulamaz. TATİLİMDEN, villanın/apartın konumunu Google Harita üzerinden, yaklaşık olarak işaretlemiştir.

6) Villaya/Aparta ulaşım esnasında, özel veya kiralamış olduğunuz aracın zarar görmesinden TATİLİMDEN sorumlu tutulamaz.

7) Villayı/Apartı kiralamış olan müşterinin aracının (motor, otomobil vs.) altının yere yakın olması, aracın motor gücünün zayıf olması, müşterinin; otomobil, motor vs. kullanmadaki acemiliği ve buna bağlı olarak villaya/aparta ulaşamaması sebebiyle ortaya çıkabilecek her türlü olumsuzluk müşterinin kendi sorumluluğundadır. Bu gibi veya buna benzer sorunlardan TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu tutulamaz.

8) Villa/Apart hakkındaki “www.tatilimden.com” detay sayfasında belirtilen "uzaklık tablosu" yaklaşık olarak yazılmıştır. Mesafeler tam net olarak belirtilmemiştir. Ufak tefek yanılmalar olabilir. Villayı/Apartı kiralayan müşteri bunu göz önüne almayı kabul eder.

9) Villa/Apart hakkındaki “www.tatilimden.com” detay sayfasında "uzaklık tablosu"nda belirtilen mesafeler, en yakın restaurant, en yakın plaj, en yakın yerleşim yeri, en yakın toplu taşımanın geçtiği yol ve en yakın havaalanı göz önünde bulundurularak yazılmıştır. Belirtilen restaurant veya market kapanmış ise TATİLİMDEN sorumluluk kabul etmez.

10) Villada/Apartta bulunan havuzda oluşacak boğulma, düşme, ayak kırılması, kol kırılması gibi oluşacak tüm kazalardan TATİLİMDEN sorumlu tutulamaz.

11) Villaların tamamında yaklaşık 160 litrelik güneş enerjisi ile ısınan sıcak su tankı bulunmaktadır. Müşterinin, adil kullanımın dışında aşırı sıcak su tüketiminden dolayı sıcak suyun kalmamasından kaynaklanan problemlerden müşteri birebir sorumludur, TATİLİMDEN bu durumdan kaynaklanan problemlerden kesinlikle sorumlu tutulamaz.

12) Villalarımızın/apartlarımızın hiç birisinde yiyecek, içecek, herhangi bir gıda ürünü vs. bulunmamaktadır. Hiç bir villada/apartta kahvaltı, öğlen yemeği, akşam yemeği, açık büfe vb. gibi hizmetlerin hiçbirisi yoktur. Bu ürünlerin temin edilmesi müşterinin kendi sorumluluğundadır. TATİLİMDEN bu gibi durumlardan sorumlu tutulamaz.

13) Villalarda/Apartlarda veya yolda, Cep Telefonu sinyalinin hiç alınmaması, az alınması veya cep telefonundan internetin çekmemesi gibi durumlardan TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu tutulamaz. GSM operatörünüzü arayıp, gideceğiniz bölgede GSM sinyali durumu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

14) Kredi kartı ile veya mail order ile veya EFT veya havale veya vb. şeklinde ödeme yapsanız dahi, size "onay maili" ve "konfirmasyon belgesi" gelmeden, kesinlikle, uçak bileti, otobüs bileti, vs. satın almayınız. Para ödemesini TATİLİMDEN’e yapsanız bile size "onay maili" ve "konfirmasyon belgesi" gelmediği taktirde villayı/apartı kesinlikle kiralamış sayılmazsınız. Müşterinin aceleci davrandığı bu ve buna benzer durumlardan ortaya çıkabilecek maddi ve manevi zararlardan TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu tutulamaz. 

15) Villada/Apartta oluşacak müşterinin sebep olduğu tüm kazalar ve olaylardan yangın, elektrik kaçağı, tüp kaçağı ve bunun sonucunda oluşacak ölüm ve kazalardan, internet sağlayıcısından (Türk Telekom vs.) kaynaklanan telefon ve internet kesilmesi, Elektrik Şirketinden kaynaklanan elektrik kesilmesinden, Su Şirketinden kaynaklanan su kesilmesinden TATİLİMDEN sorumlu tutulamaz. 

16) Web sitemizde belirtmiş olduğumuz Villalar/Apartlar birebir aynısı olup, sitede göründüğü gibi olmadığını, sitede daha iyi göründüğünü, sitede daha büyük veya daha küçük olduğu vb. gibi bahaneler asla kabul edilemez ve bunlardan TATİLİMDEN sorumlu tutulamaz.

17) Olumlu veya olumsuz doğa olaylarından/koşullarından ve olumlu veya olumsuz hava durumundan/koşullarından oluşabilecek her türlü olumsuzluktan TATİLİMDEN sorumlu tutulamaz. 

18) Müşteriyi; arı, akrep, böcek, yılan sokması, kedi, köpek ısırması ve vb. olaylardan dolayı TATİLİMDEN sorumlu tutulamaz.

19) Havuzu dışarıdan görünmeyen villa diye tabir edilen muhafazakar villaları tercih etmek isteyen müşteri, villanın detay sayfasında; “bu villa muhafazakar ailelere uygundur”, “havuzu dışarıdan görünmez”, “tesettürlü bayanlar tercih edebilir” vb. ibareler yok ise o villa muhafazakar bir villa değildir. Bu gibi ibareler olmayan villayı kiralayıp, villaya geldiği zaman “bu villa muhafazakar bir villa değil” deyip TATİLİMDEN’i suçlamasından, TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu değildir. Villayı kiralayacak olan müşterinin tüm detayları dikkatli bir şekilde okumasını tavsiye ederiz. 

20) Villanın/Apartın içerisine veya havuz bahçesi veya havuz terasına, herhangi bir gıda maddesinden dolayı veya çöpünüzden dolayı karınca veya böcek vb. veya değişik hayvan toplanmasından müşteri birebir sorumludur, bu durumdan TATİLİMDEN sorumlu tutulamaz.

21) Villanın/apartın yüzme havuzundan veya duşundan gelen sudan meydana gelebilecek her türlü hastalıktan, klor alerjisinden vs. kimyasal alerjiden, TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu tutulamaz. Sağlıksal veya vücud hassaslığı olan kişilerin havuza girmemesini tavsiye ederiz. 

22) Kiralanan villa/apart çevresinde her türlü büyükbaş, küçükbaş, tavuk, keklik, vs. hayvancılık yapılabilmektedir, kiralanan villanın/apartın bahçesinde veya komşu evlerin/villaların/apartların bahçelerinde her türlü gübre kullanılabilmektedir, bu ve bu gibi olaylardan kaynaklanabilecek rahatsız edici hayvan sesleri ve kötü kokulardan TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu değildir, sorumlu tutulamaz. 

23) Cenaze, ölüm, savaş, sağlık problemi, kaza veya kamu personeli veya özel şirket personelinin izin iptali vb. durumlarda tüm kiralama şartları harfiyen geçerli olup iptal durumu kesinlikle söz konusu değildir.


Müşteri, yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm koşulları kabul etmiş olup, bu ve vb. bahaneleri üreterek kira sözleşmesini fesih çabasına girmesi takdirinde TATİLİMDEN sözleşmeyi tek başına fesih etme hakkını ve sözleşme bedeli talep etme hakkını kullanabilir. 

 

İHTİLAFLAR 

Bu sözleşmenin kapsamına giren konularla ilgili ortaya çıkabilecek her türlü anlaşmazlıklarda Fethiye İcra Daireleri ve Mahkemeleri yetkilidir. VİLLALARIMIZDAN/APARTLARIMIZDAN HERHANGİ BİRİNE REZERVASYON YAPTIRAN MÜŞTERİLER YUKARIDAKİ ŞARTLARIN TAMAMINI KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR. BU ŞARTLARIN HERHANGİ BİRİNE AYKIRI DAVRANIŞ " TATİLİMDEN " E REZERVASYONLARI TEK TARAFLI İPTAL ETME, GERİ ÖDEME YAPMAMA VE ÜCRETİN TAMAMINI TALEP ETME HAKKI VERİR.

 

 

 

 

TEKNE/YAT KİRALAMA ŞARTLARI VE SÖZLEŞMESİ

TARAFLAR VE AMAÇ 

Bu sözleşme ; “TEKNEYİ/YATI” kiralayan (bundan böyle “MÜŞTERİ” olarak anılacaktır) ile “TEKNEYİ/YATI” kiraya veren (bundan böyle “TATİLİMDEN” olarak anılacaktır) arasında başlangıç ve bitiş tarihleri önceden belirli bir süre için “TEKNEYİ/YATI” kiralanması amacı ile yapılmıştır. “www.tatilimden.com” internet sayfasında ilan edilen “Teknelerimizde/Yatlarımızdan” herhangi birine internet sayfamız üzerinden veya telefon yolu ile veya elektronik posta yolu ile rezervasyon yaptıran müşteri ve beraberindekiler aşağıdaki şartları peşinen kabul etmiş sayılırlar. Aşağıdaki şartların herhangi birine aykırı davranış, “TATİLİMDEN” i, rezervasyonu tek taraflı olarak iptal etme, müşterinin Tekneyi/Yatı terk etmesini isteme, alınan kapora, depozito kira bedelini iade etmeme ve ödenmemiş olan kira bedellerinin tamamını talep etme hakkını verir. 

 

REZERVASYON VE ÖDEME 

Teknelerimize/Yatlarımıza internet sayfamızda bulunan rezervasyon formu veya SMS veya telefon yolu veya elektronik posta yolu ile ön rezervasyon yapılabilmektedir. TATİLİMDEN, kiralamak istediğiniz Tekne/Yat için kiralayacağınız tarihlerinizi belirttikten sonra, rota ve diğer ayrıntıların (giriş-çıkış tarihleri, dahil olan ve olmayan hizmetler, özel günler, yiyecek ve içecek tercihleri vb gibi) yazdığı tekne/yat kiralama sözleşmesini hazırlayıp size gönderir. Bu sözleşmeyi karşılıklı imzalayıp sizden ön ödemeyi aldıktan sonra rezervasyon işlemini yapar. TATİLİMDEN, rezervasyon işlemi sırasında tekne/yat kiralaması için toplam ödenecek ücretin en az %20’sini kapora ödemesi olarak almaktadır. Ödemeniz gereken kapora tutarı ve banka hesap numaralarımız, ayrıca elektronik posta yolu ile veya SMS yolu ile veya telefon yolu ile tarafınıza bildirilecektir. Kapora 1 (bir) iş günü içinde Havale, EFT ve yine site üzerinden Kredi Kartı ile ödeme yapılmalıdır. Kaporanın teslim alındığından en geç 1 iş günü içerisinde tarafınıza yazılı olarak Teknenin/Yatın kiralama onayı gönderilecektir. Bu onay belgesinin içerisinde toplam ücret, alınan kapora ve hangi tarihlerde Teknenin/Yatın adınıza kira edildiği ve yatırmış olduğunuz kaporanın günü saati bildirilmektedir. Kaporanın yatırılmaması durumunda TATİLİMDEN, müşteriye bilgi vermeden ön rezervasyonu iptal etme ve tekneye/yata başka rezervasyon alma hakkını kullanabilecektir. Teknenin/Yatın geriye kalan ücretini sözleşme yapıldıktan ve Teknenin/Yatın kontrolleri yapılıp, Tekne/Yat girişinde peşin olarak (nakit) alınır. Teknede/Yatta tatiliniz süresince kullandığınız eşyaların kırık, dökük, hasar, kayıp, zayi vs. olması durumunda tekne/yat sahibi firma tatilinizin sonunda sizden bu hasarları karşılamak için hasar tutarında ödeme talep edebilir. Ayrıca sözleşme yapıldığında talep edilen gezi rotasının dışına çıkılmak istenildiğinde doğabilecek ekstra yakıt sarfiyatı gibi masraflar müşteriden ekstra olarak talep edilir. Yukarıdaki sebeplerle oluşabilecek mağduriyetlerin önlenebilmesi tekneye/yata giriş günü nakit olarak yanınızda hazır edilmesi önemle hatırlatılır. 

 

TEKNEYE/YATA GİRİŞ ve ÇIKIŞ 

Rezervasyon başlangıç günü tekneye/yata giriş saati, en erken 12.00’dir. 

 

TEKNE/YAT KAPASİTESİ 

İnternet sayfamızdaki ilanlardan seçtiğiniz Teknelerimizin/Yatlarımıza ilan sayfasında belirtilen kapasitenin üzerinde ya da rezervasyon yapılırken belirtilen kişi sayısının üzerinde misafir kesinlikle kabul edilmemektedir (Çocuklar ve bebekler de dahildir). Rezervasyon kesinleştikten sonra müşteri tarafından kişi sayısında bir değişiklik yapılmak istenirse, TATİLİMDEN’e yazılı olarak başvurulacak ve teknenin/yatın kapasite durumuna göre TATİLİMDEN’in uygun gördüğü takdirde bu değişiklik onaylanabilecektir.

 

MÜŞTERİ SORUMLULUKLARI

Tekne içinde sigara içmek kesinlikle yasaktır. Bu konuda hassas davranmanız önemle rica olunur. Güvertede sigara içilebilir fakat rüzgarlı havalarda dikkatli olunması ve herhangi bir istenmeyen durumla karşılaşılmaması için azami özen gösterilmesi rica olunur. Tuvalet kağıtları mutlaka çöp sepetine atılmalıdır. Tuvaletlere yabancı madde atılmamasına özen gösterilmelidir. Servis botları su sporları ekipmanları kaptan bilgisi olmadan kullanılmamalıdır. Bu sebeplerden dolayı tekne veya tur programında oluşabilecek aksaklıklardan TATİLİMDEN sorumlu değildir.

 

REZERVASYON, ÖDEME, İPTAL VE İADE KOŞULLARI 

Müşteri, seyahat başlamadan önce seyahatlerini iptal edebilir. Müşterinin iptal bildirisini TATİLİMDEN’e yazılı olarak yapılması zorunlu olup yazılı yapılmayan bildirimler kabul edilemez. Telefon yolu ile konuşarak yapılan rezervasyon iptallerinin geçerliliği kesinlikle yoktur. Rezervasyon iptalleri, TATİLİMDEN’in eline, yazı ulaştığı andan itibaren geçerlidir.

İptal durumlarında TATİLİMDEN, seyahatle ilgili olarak aldığı önlemlerin ve masrafların karşılanması için seyahat anlaşmasında belirtilen hizmetlerin toplam bedelleri üzerinden müşteriden belirli oranda yüzdelerini alacaktır. Bu miktarlar aşağıdaki şekilde tespit edilmiştir.

İPTAL KOŞULLARI

Ön Ödeme (Kapora) Alınmışsa;

a) Tur tarihinden 91 gün ve daha fazla kalana kadar yapılan iptallerde alınan kapora bedelinin %60’ı iade edilecektir.

b) Tur tarihinden 90-71 gün arası kalana kadar yapılan iptallerde alınan kapora bedelinin %40’ı iade edilecektir.

c) Tur tarihinden 70-56 gün arası kalana kadar yapılan iptallerde alınan kapora bedelinin %20’si iade edilecektir.

d) Tur tarihinden 55-46 gün arası kalana kadar yapılan iptallerde alınan kapora bedelinin %10’u iade edilecektir.

e) Tur tarihinden 45 gün ve daha az kalana kadar yapılan iptallerde alınan bedelin iadesi yapılmayacaktır.

f) Tur tarihinden 30 gün ve daha az kalana kadar yapılan iptallerde müşteri teknenin/yatın toplam bedelini ödemek zorundadır.

Tur iptallerinde, geri ödeme; iptal tarihinden sonra 30 gün içerisinde yapılır.

 

FATURA - VERGİ 

TATİLİMDEN web sayfasında yayımlanan hiç bir tekne/yat TATİLİMDEN’e ait değildir. Her teknenin/yatın sahipleri farklı farklı kişilerdir, şahıslardır, kurumlardır veya şirketlerdir. TATİLİMDEN, kişilerin, şahısların, kurumların, şirketlerin, teknelerini/yatlarını müşteriye kiralamak için aracıdır (komisyoncudur), bu nedenle TATİLİMDEN, sadece aracılık (komisyonculuk) faturası keser. Yani müşterinin ödediği ücretin içerisinden, belirli bir aracılık (komisyonculuk) kârı kazanır ve bu kâra fatura keser. Diğer geri kalan kâr tekne/yat sahibinin kârı olduğundan dolayı, geri kalanına fatura kesmez. TATİLİMDEN, sadece kendi kazandığı kâra karşılık fatura kesmekle yükümlüdür, üçüncü şahısların, kurumların, kişilerin, şirketlerin kazandığı kâr için fatura kesmez, bundan kesinlikle sorumlu değildir, sorumlu tutulamaz. 

 

MÜCBİR SEBEPLER 

Mücbir sebepler kapsamına giren durumlarda TATİLİMDEN hiçbir yasal sorumluluk altına girmeden bu sözleşmeyi tek taraflı olarak fesh edebilir. Bölgedeki ya da ülkedeki savaş, savaş tehdidi, ayaklanma, grevler, doğal afetler, yangınlar, terörist faaliyetleri, salgın hastalıklar, ulaşımda meydana gelebilecek teknik sorunlar, TATİLİMDEN ‘in engellemesi mümkün olmayan, belediyelerce ya da kamu kurumlarınca yapılan üstyapı ve altyapı çalışmaları, devlet yetkililerinin bölgedeki yasaklamaları ve öngörülmesi mümkün olmayan ve kontrolümüz dışında gelişen tüm olaylar mücbir sebep kapsamında değerlendirilecektir. 

 

DİĞER ÖNEMLİ BİLGİLER 

1) Tekneye/yata ulaşım esnasında oluşabilecek kaza vs. kısacası her türlü olumsuzluktan TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu tutulamaz.

2) Teknelerin/Yatların imalatında kullanılan malzemeler (ahşap malzemeler, bazı plastik ürünler vs.) müşteriyi sağlıksal yönden veya psikolojik yönden rahatsız etmesi durumunda, bu olaydan TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu tutulamaz.

3) Teknede/Yatta oluşabilecek boğulma, düşme, ayak kırılması, kol kırılması gibi oluşacak tüm kazalardan TATİLİMDEN sorumlu tutulamaz.

4) Teknelerde/Yatlarda Cep Telefonu sinyalinin hiç alınmaması, az alınması veya cep telefonundan internetin çekmemesi gibi durumlardan TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu tutulamaz. 

5) Kredi kartı ile veya mail order ile veya EFT veya havale veya vb. şeklinde ödeme yapsanız dahi, size "onay maili" ve "konfirmasyon belgesi" gelmeden, kesinlikle, uçak bileti, otobüs bileti, vs. satın almayınız. Para ödemesini TATİLİMDEN’e yapsanız bile size "onay maili" ve "konfirmasyon belgesi" gelmediği taktirde tekneyi/yatı kesinlikle kiralamış sayılmazsınız. Müşterinin aceleci davrandığı bu ve buna benzer durumlardan ortaya çıkabilecek maddi ve manevi zararlardan TATİLİMDEN kesinlikle sorumlu tutulamaz. 

6) Teknede/Yatta oluşabilecek müşterinin sebep olduğu tüm kazalar ve olaylardan, yangın, elektrik kaçağı, tüp kaçağı ve bunun sonucunda oluşacak ölüm ve kazalardan TATİLİMDEN sorumlu tutulamaz. 

7) Web sitemizde belirtmiş olduğumuz Tekneler/Yatlar birebir aynısı olup, sitede göründüğü gibi olmadığını, sitede daha iyi göründüğünü, sitede daha büyük veya daha küçük olduğu vb. gibi bahaneler asla kabul edilemez ve bunlardan TATİLİMDEN sorumlu tutulamaz.

8) Olumlu veya olumsuz doğa olaylarından/koşullarından ve olumlu veya olumsuz hava durumundan/koşullarından oluşabilecek her türlü olumsuzluktan TATİLİMDEN sorumlu tutulamaz. 

9) Müşteriyi; arı, böcek sokması veya balık ısırması gibi olaylardan dolayı TATİLİMDEN sorumlu tutulamaz.

10) Cenaze, ölüm, savaş, sağlık problemi, kaza veya kamu personeli veya özel şirket personelinin izin iptali vb. durumlarda tüm kiralama şartları harfiyen geçerli olup iptal durumu kesinlikle söz konusu değildir.

Müşteri, yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm koşulları kabul etmiş olup, bu ve vb. bahaneleri üreterek kira sözleşmesini fesih çabasına girmesi takdirinde TATİLİMDEN sözleşmeyi tek başına fesih etme hakkını ve sözleşme bedeli talep etme hakkını kullanabilir. 

 

İHTİLAFLAR 

Bu sözleşmenin kapsamına giren konularla ilgili ortaya çıkabilecek her türlü anlaşmazlıklarda Fethiye İcra Daireleri ve Mahkemeleri yetkilidir. TEKNELERİMİZDEN/YATLARIMIZDAN HERHANGİ BİRİNE REZERVASYON YAPTIRAN MÜŞTERİLER YUKARIDAKİ ŞARTLARIN TAMAMINI KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR. BU ŞARTLARIN HERHANGİ BİRİNE AYKIRI DAVRANIŞ " TATİLİMDEN " E REZERVASYONLARI TEK TARAFLI İPTAL ETME, GERİ ÖDEME YAPMAMA VE ÜCRETİN TAMAMINI TALEP ETME HAKKI VERİR.

 

 

 

 

TUR / PAKET TUR ŞARTLARI VE SÖZLEŞMESİ

 

1- TARAFLAR

İşbu Sözleşme, FETUR GROUP TURİZM SEYAHAT LTD. ŞTİ (Bundan böyle “TATİLİMDEN” olarak anılacaktır.) ile Madde 2'de tanımlanan hizmeti satın alan "MÜŞTERİ" arasında akdedilmiştir.

 

2- KONU

İşbu Sözleşme, sözleşme'nin eki ve ayrılmaz parçası olan Voucher, Tur Programı/Broşürü ve Alındı Belgesi'nde belirtilen hizmetleri kapsar.

 

3- GENEL HÜKÜMLER

MÜŞTERİ, işbu Sözleşme konusu hizmetin nitelikleri, satış bedeli ve ödeme şekli ile ifaya ilişkin detaylı bilgiler içeren broşürü okuyup bilgi sahibi olduğunu; yurtdışı konaklamalarında pasaportunu, geçerli vizesini ve nüfus cüzdanını, Kıbrıs turlarında ise nüfus cüzdanını yanında bulunduracağını, pasaport ile ilgili herhangi bir muamele eksikliğinden veya MÜŞTERİ'nin kendinden kaynaklanan kişisel nedenlerle (vergi borcu, vize eksikliği, herhangi bir devlet kurumunun izin vermemesi vb.) çıkışının engellenmesi veya Türkiye'den çıkış yapılan ülkede pasaport, vize ve benzeri muamele eksiklikleri ve/veya aykırılıkları nedeniyle ülkeye girişin engellenmesi durumunda TATİLİMDEN’in hukuki ve/veya cezai hiçbir sorumluluğu doğmayacağını; bagaj ve içeriği ile ilgili her türlü sorumluluğun kendisine ait olduğunu; MÜŞTERİ yanında bulunan eşyaları takip ve kontrol etmekle yükümlü olduğunu, tur esnasında kaybolan, hırsızlık konusu olan, zayi olan eşyalardan TATİLİMDEN’in veya çalışanlarının hukuki ve/veya cezai hiçbir sorumluluğunun bulunmadığını, belirtilen nedenlerle TATİLİMDEN'e ve/veya TATİLİMDEN çalışanlarına karşı talepte bulunmayacağını; İşbu Sözleşme'nin imzası ile konaklayacağı tesisin ve seyahat edeceği aracın tabi olduğu yasa ve teamüllere uymakla yükümlü olduğunu; rehber, tesis, acente ve ulaşım aracı yetkililerince satın alınan hizmetle ilgili olarak bildirilen kurallara uyacağını, üçüncü kişilerin can ve mal güvenliğini/bütünlüğünü tehlikeye atmayacağını ve üçüncü kişilerin can ve mal güvenliğini/bütünlüğünü tehlikeye atması halinde doğabilecek maddi/manevi tüm zararlardan şahsen ve birinci derecede sorumlu olacağını, aksi halde TATİLİMDEN’in Sözleşme konusu hizmeti ifa etmeyeceğini ve bu nedenle MÜŞTERİ'nin iade hakkının bulunmadığını; MÜŞTERİ'nin işbu Sözleşme konusu Paket Tur kapsamı dışında alacağı ekstra yiyecek-içecek, kişisel harcamalar ve program dışı tüm mal ve hizmetlerin bedelinin kendisi tarafından ödeneceğini; ifa edilen hizmetin ayıplı olduğundan bahisle hizmeti kullanmayı sonlandırması halinde işbirliği yapma ve özenli davranma borcu gereği TATİLİMDEN yetkilisine ve konakladığı otele sona erme sebeplerini yazılı olarak bildireceğini, aksi halde hizmeti alıp kullanmış addolunacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. MÜŞTERİ, iş bu sözleşme ile kendisi ile beraber seyahate katılacak olan diğer kişiler adına da sözleşmeye taraf olduğunu ve bu anılan kişilerin ad-soyad, tc kimlik no gibi seyahate katılmasını sağlayacak olan bilgilerini doğru vermekle yükümlü olduğunu, kendisine yapılan ön bilgilendirme ve broşür kapsamı hakkında diğer katılımcılara da bilgi vermekle yükümlü ve sorumlu olduğunu, kendisine verilen broşürün katılımcılara da verilmiş sayıldığını kabul etmektedir. TATİLİMDEN, broşürde belirtilen bilgiler ile işbu Sözleşme'de düzenlenen hususların paralel olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. MÜŞTERİ'nin kusuru, üçüncü bir kişinin beklenmeyen ve önlenemez bir davranışı, mücbir sebep (olumsuz hava koşulları, yol engeli, grev, terör, sis, savaş ihtimali, öngörülemez teknik hususlar vb.), TATİLİMDEN’in/acentesinin/bağımsız hizmet sağlayıcısının gereken tüm özeni gösterdiği halde öngörülemeyen ve engellenemeyen bir olayın meydana gelmesi halleri hariç olmak ve bu sayılan hallerde MÜŞTERİ'nin tazminat hakkı doğmayacaktır. 

2017 yılı içerisinde almış olduğunuz tatil paketinize istinaden, herhangi bir sebeple katılımcı olamayacağınız durumlarda kişilere sırası ile aşağıda belirtilen hakları temin eder.

4- BİR BAŞKASINA DEVRETME HAKKI

Satın almış olduğunuz tatil paketini sizin şartlarınıza uygun bir başka kişiye devredebilirsiniz. (Değişiklikler rezervasyon yapan kişi tarafından yazılı olarak bildirilmelidir.) Son 10 gün bildirim süresi aşılmamış olması gerekmektedir.

5- ÖDEMİŞ OLDUĞUNUZ ÜCRETİ İÇERİDE SAKLI TUTMA HAKKI

Satın almış olduğunuz tatil paketinize istinaden yapmış olduğunuz ödeme bedelini 2018 yılı içerisinde düzenlenecek olan aktivitelerde de kullanabilirsiniz. (Rezervasyon yapan kişi değişikliği yazılı olarak mail yoluyla bildirmelidir.) Ya da Acentamızın düzenlemiş olduğu bir başka aktiviteye katılarak kullanabilirsiniz. Bildirim süresi son 10 gün aşmadan yazılı olarak bildirmek gerekmektedir.

6- TARİH DEĞİŞİKLİK HAKKI

Satın almış olduğunuz tatil paketinizin tarihinde değişiklik yapabilirsiniz. Eğer değişiklik yapılmak istenen tarihte kontenjan dolmuş ise Acentamız boş olan kontenjanlar hakkında kişileri bilgilendireceklerdir. (tüm bu istekler rezervasyon yapan kişi tarafından yazılı olarak “mail yoluyla” bildirilmelidir.)

7- İPTAL İADE HAKKI

Ön ödeme ile yapılan alışverişlerde geri iade yapılmaz kişiler isterlerse tarih değişikliği devir ve içeride saklı tutma hakkını kullanabilir.

8- Herhangi bir sebeple ya da olağanüstü haller dahilinde acenta hizmeti yerine getirmeyecek olursa katılımcıların ödemiş oldukları ücretleri ilan edilen tarihte eksiksiz ödemeyi kabul ve taahhüt eder. 

YUKARIDA BAHSİ GEÇEN TÜM AYRINTILAR paket tur hizmet sözleşmesi niteliğindedir. Turu satın alan katılımcı okudu anladı ve kabul ettiğini taahhüt eder.

 

9- FESİH VE DEVİR

TATİLİMDEN’in Sözleşme'yi haksız olarak feshetmesi halinde TATİLİMDEN, MÜŞTERİ'nin o güne kadar yaptığı tüm ödemeleri 14 gün içerisinde MÜŞTERİ'ye iade eder. Kayıt edilen müşteri sayısının Paket Turun düzenlenmesi için gerekli olan sayıya ulaşmaması halinde bu durum TATİLİMDEN tarafından MÜŞTERİ'ye turun başlangıcına en az 20 gün varken yazılı ya da kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla bildirilecek ve MÜŞTERİ'nin bu sebeple herhangi bir nam altında tazminat hakkı doğmayacaktır.  

MÜŞTERİYE, ön ödeme ile yapılan alışverişlerde geri iade yapılmaz kişiler isterlerse tarih değişikliği devir ve içeride saklı tutma hakkını kullanabilir.
MÜŞTERİ, hizmetin başlamasına 20 günden az bir süre kala sözleşmeyi iptal etmesi halinde gezi bedelinin tamamını TATİLİMDEN’e ödemeyi kabul, beyan ve taahhüt eder. MÜŞTERİ tarafından yapılan tarih değişikliği talepleri fesih hükmünde olmakla, yukarıda belirtilen süreler dikkate alınarak yazılı olarak bildirilecektir. 

MÜŞTERİ'nin kendisi veya birinci derece akrabalarının rezervasyon anında var olmayan 10 günlük mutat iştigaline engel olan rahatsızlıkları/ ölümlerini gösterir rapor ve bunun gibi MÜŞTERİ'nin tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği sair hallere ilişkin belgeleri hizmetin başlamasından önce yazılı ibrazı, bu maddenin istisnası olup, böyle bir durumda ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenen belgelenebilir ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere ödemiş olduğu bedel kesinti yapılmaksızın MÜŞTERİ'ye 14 gün içerisinde iade edilecektir.

MÜŞTERİ, hizmetin başlamasından 7 gün öncesine kadar yazılı ya da kalıcı veri saklayıcısı aracılığı ile bildirmek suretiyle hizmeti paket tur koşullarını yerine getiren üçüncü bir kişiye devredebilir. Devralan bakiye ve devir sebebi ile doğan tüm masraflardan devreden ile beraber sorumludur. MÜŞTERİ, tüm fesih/devir taleplerini hizmetin başlangıcından evvel TATİLİMDEN’e yazılı olarak sunmakla yükümlüdür. 

TATİLİMDEN, MÜŞTERİ'ye bildirmek kaydıyla ilan ettiği veya kayıt aldığı turları hizmetin başlamasından evvel kısmen veya tamamen iptal edebilir. Aynı sürede veya hizmet sırasında TATİLİMDEN hizmet kapsamındaki otel isimlerini, ulaşım araçları ile bunların hareket yerlerini programda belirtilmiş ve gezilecek yer olarak gösterilmiş yerlerin ziyaret sıralarını değiştirebilir. 

 

10- DİĞER

İşbu Sözleşme'nin bir veya birden fazla maddesinin herhangi bir nedenle geçersiz sayılması halinde, Sözleşme'nin diğer hükümleri bu geçersizlikten etkilenmeyecek ve yürürlükte kalacaktır. MÜŞTERİ tarafından sözleşme kurulması aşamasında paylaşılan adres, telefon, e-mail gibi iletişim bilgileri sözleşmede bahsi geçen bildirimler için kullanılacağından iletişim bilgilerindeki değişikliklerin bildirilmemesinin sorumluluğu MÜŞTERİ'ye aittir. 

MÜŞTERİ, FETUR GROUP TURİZM SEYAHAT LTD. ŞTİ.'nin işletmekte olduğu markalar ve tedarikçileri ve işbirliği içerisinde olduğu kuruluşlara ilişkin hizmet, reklam, ilan, kampanya ve faaliyetleri hakkında; tarafına bilgilendirme yapılmasına ve kendisiyle 6563 Sayılı Kanun uyarınca ticari elektronik iletiler paylaşılmasına onay vermektedir. MÜŞTERİ, verdiği onayı iptal etmek isterse bu durumu TATİLİMDEN’in işbu sözleşmede yer alan iletişim kanallarına bildirecek ve TATİLİMDEN bilgilendirmeyi sonlandıracaktır. İşbu Sözleşme'nin ifasından doğan her türlü uyuşmazlıkta Türk Hukuku uygulanacak ve Fethiye Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkili olacaktır. 

On (10) maddeden oluşan işbu Sözleşme taraflarca detaylı olarak müzakere edilerek tek nüsha halinde imzalanmış olup, aslına uygun fotokopisi MÜŞTERİ'ye teslim edilerek imza tarihinde yürürlüğe girmiştir.